Każdemu inwestorowi angażującemu się kapitałowo w projekt technologiczny (startup) zależy na tym aby osoby, które go rozwijają jak najdłużej pozostawały w spółce. Zespół to główny zasób spółki. Wskazuje się nawet, że dobry zespół ze słabym pomysłem jest ciekawszy dla inwestora niż słaby zespół z dobrym pomysłem. Dlatego też inwestorzy wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia aby uniemożliwić łatwe wyjście ze spółki jej founderom.
Klauzula lock-up w umowie inwestycyjnej
Przykładem takiego zabezpieczenia jest klauzula lock-up. Zgodnie z nią konkretni wspólnicy spółki zobowiązują się, że nie dokonają obciążenia ani zbycia swoich udziałów przez określony czas. Zazwyczaj są to 4 lata od momentu dokonania inwestycji. Jakiekolwiek działanie przez zobowiązanego wspólnika w powyższym zakresie wymagają zgody inwestorów.
Przykładowa klauzula lock-up
Przykładowa klauzula lockup w umowie inwestycyjnej może wyglądać następująco:
Wspólnik 1 zobowiązuje się, że ani bezpośrednio, ani pośrednio, nie dokona Obciążenia ani Zbycia posiadanych przez siebie udziałów w okresie 4 (czterech) lat od dnia podpisania niniejszej Umowy („Okres Lockup”), chyba że dany Wspólnik otrzyma uprzednią pisemną zgodę Inwestora oraz na Obciążenie lub Zbycie Udziałów. Po upływie Okresu Lockup Wspólnik 1 będzie uprawniony do Zbycia Udziałów, na rzecz dowolnej osoby trzeciej z tym, że takie zbycie nastąpi z zachowaniem postanowień dotyczących Prawa Pierwszeństwa i Prawa Przyłączenia się do Zbycia.
lub
Z zastrzeżeniem pozostałych postanowień Umowy, każdy z Założycieli niniejszym we własnym imieniu zobowiązuje się względem Inwestora i Spółki, że tak długo jak Inwestor będzie posiadać Udziały i będzie Wspólnikiem Spółki („Okres Lock-up”), żaden z Założycieli nie dokona ani bezpośrednio, ani pośrednio, Zbycia Udziałów, ani Obciążenia Udziałów w jakiejkolwiek postaci, z wyłączeniem transakcji przeprowadzanej w ramach Prawa Do Żądania Zbycia Udziałów (Drag Along), bez uzyskania uprzedniej zgody Zgromadzenia Wspólników wyrażonej w formie uchwały.
Umowa inwestycyjna – baza wiedzy
Artykuł jest częścią serii dotyczącej umowy inwestycyjnej, poniżej znajdziesz odnośniki do pozostałych wpisów. Jeśli, któryś z artykułów nie jest jeszcze podlinkowany, oznacza to, że wpis dotyczący tego zagadnienia pojawi się na blogu w najbliższej przyszłości.
-
- komparycja (opis stron umowy inwestycyjnej),
- definicje,
- zasady inwestycji, tj. jak ma wyglądać struktura kapitałowa spółki po dokonaniu inwestycji, wysokości wkładu inwestora, zasad objęcia nowych udziałów przez inwestora,
- zasady wprowadzania w spółce programów opcji na akcje dla pracowników (tzw. ESOP),
- anti dilution clause, czyli ochrona inwestora przed rozwodnieniem,
- oświadczenia i zapewnienia spółki oraz founderów spółki,
- zasady ładu korporacyjnego, czyli zasady funkcjonowania walnego zgromadzenia, rady nadzorczej oraz zarządu,
- zasady rozporządzania udziałami,
- prawo pierwszeństwa nabycia udziałów,
- tag along, czyli prawo przyłączenia się do zbycia udziałów,
- drag along, czyli prawo pociągnięcia do zbycia udziałów,
- lock-up,
- zakaz konkurencji i działania na rzecz spółki,
- prawo odkupu i reverse vesting,
- odpowiedzialność stron,
- wygaśnięcie umowy,
- poufność.