Blog prawniczy

Blog prawniczy

19.07.2024

Zastępstwo prawne i procesowe – jaki jest koszt i o czym warto pamiętać?

W obliczu nieustannie zmieniających się przepisów prawa na korzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika decyduje się coraz więcej firm i osób fizycznych. Pomoc doświadczonego specjalisty zwiększa szansę na otrzymanie pożądanego rozstrzygnięcia, przede wszystkim zaś zabezpiecza klienta przed negatywnymi konsekwencjami działań bez znajomości przepisów i praktyki. Co warto wiedzieć o zastępstwie procesowym i prawnym?

15.07.2024

Jak założyć fundację krok po kroku i ile to kosztuje?

Krajobraz polskich NGOs (ang. Non-governmental organizations) zmienia się dynamicznie, ale nadal tego typu podmioty cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Według danych udostępnionych przez GUS w 2022 roku w Polsce działało ponad 103 tysiące organizacji typu non-profit, z czego znaczną część stanowiły fundacje. Wyjaśniamy, jak założyć fundację krok po kroku i dlaczego warto rozważyć takie działanie.

11.07.2024

Czynny żal – czym jest i jak go złożyć?

Jeśli zdarzyło Ci się naruszyć przepisy prawa podatkowego, czynny żal może stanowić sposób na uniknięcie odpowiedzialności karnoskarbowej za popełniony czyn zabroniony. Wyjaśniamy, jak krok po kroku złożyć czynny żal do urzędu skarbowego. Przeczytaj, o czym należy pamiętać, kiedy takie oświadczenie nie będzie skuteczne i jakich pułapek unikać.

09.07.2024

Opinia prawna – czym jest i kto może ją wydać?

Wsparcie prawnika większości osób kojarzy się przede wszystkim z przygotowywaniem pism procesowych oraz zastępstwem przed sądami powszechnymi lub administracyjnymi. Standardową usługą jest też oczywiście udzielanie porad prawnych. Co jednak może zrobić klient, kiedy ma wątpliwości dotyczące konkretnego stanu faktycznego i potrzebuje wskazówek, co robić w danej sytuacji? Rozwiązaniem będzie sporządzenie przez kancelarię opinii prawnej. Co powinno się w niej znaleźć? Co różni świetne opinie prawne od tych kiepskich?

04.07.2024

Stała obsługa prawna firmy – na czym polega?

Prowadzenie działalności gospodarczej – niezależnie od jej profilu, rodzaju formy organizacyjnoprawnej czy skali biznesu – wymaga spełnienia określonych wymagań prawnych, oraz prawidłowego prowadzenia księgowości. Z uwagi na złożoność obowiązujących przepisów, ale także ich zmienność, coraz więcej firm decyduje się skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnych specjalizujących się w obsłudze podmiotów gospodarczych. Co składa się na stałą obsługę prawną firmy i dlaczego warto z niej skorzystać? Jak powinna wyglądać umowa o stałą obsługę prawną?

28.06.2024

Konkurs w social mediach zgodny z prawem – o czym należy pamiętać?

Konkurs w social mediach takich, jak Facebook, TikTok czy Instagram to jedno z podstawowych narzędzi służących do promocji marki. Użytkownicy poprzez proste polubienie posta, udział w quizie lub udostępnienie zdjęcia, filmu albo postu mają szansę na wygranie nagrody pieniężnej lub rzeczowej. Przeczytaj, w jakim celu organizuje się konkursy w Social Media, a przede wszystkim jak zrobić to zgodnie z prawem?

27.06.2024

Joint venture – na czym polega i jakie daje korzyści?

Jedną z form realizacji wspólnego celu gospodarczego może być powołanie do tego celu specjalnej spółki kapitałowej prawa handlowego – tzw. spółki joint venture. Nie posiada ona definicji w polskim prawie. Pewnego rodzaju nawiązanie do tego terminu można odnaleźć jedynie w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, której art. 13 wskazuje, że zamiar koncentracji w celu utworzenia przez przedsiębiorców wspólnego przedsiębiorcy podlega obowiązkowemu zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten wspólny przedsiębiorca jest odpowiednikiem joint venture.