Blog prawniczy

Blog prawniczy

16.09.2024

Chcesz uzyskać status OPP? Poradnik dla fundacji i stowarzyszeń

Organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną jak fundacje czy stowarzyszenia mogą otrzymać status organizacji pożytku publicznego. Zasady ubiegania się o status organizacji pożytku publicznego zostały szczegółowo wymienione w rozdziale III ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Oprócz spełnienia wymagań formalnych niezbędne jest też oznaczenie faktu nadania statusu OPP w KRS przez sąd rejestrowy. Przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób uzyskać status OPP krok po kroku.

14.09.2024

Czym różni się stowarzyszenie rejestrowe od stowarzyszenia zwykłego?

Według wstępnych danych GUS za rok 2022 rok w Polsce działało nieco ponad 100 tysięcy organizacji typu non-profit, z czego istotną część stanowiły stowarzyszenia. Ich zaletą jest stosunkowo niewielka ilość formalności niezbędnych do utworzenia podmiotu, możliwość pozyskania różnego rodzaju dofinansowań czy otrzymanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego. W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje stowarzyszeń – zwykłe oraz rejestrowe. Czym różnią się one między sobą i które z nich wybrać?

13.09.2024

Jak napisać regulamin pracy zdalnej? Przewodnik dla pracodawców

Badania przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny w grudniu 2023 roku wykazały, że zdalną lub hybrydową formę pracy wprowadziło aż 33% przedsiębiorstw działających na terenie kraju. Firmy, które decydują się na takie rozwiązanie powinny pamiętać o wprowadzeniu regulaminu pracy zdalnej. Jakie informacje powinny znaleźć się w takim dokumencie i czy rzeczywiście zawsze musi on powstać?

12.09.2024

Czy fundacja może przyjmować darowizny w kryptowalutach?

W świetle polskiego prawa, fundacje nie podlegają bezpośrednim restrykcjom dotyczącym posiadania portfeli kryptowalutowych. Niemniej jednak, status prawny kryptowalut pozostaje niejednoznaczny, gdyż Narodowy Bank Polski nie uznaje ich za oficjalny środek płatniczy. Ta sytuacja prawna nie wyklucza jednak możliwości przyjmowania przez fundacje darowizn w formie cyfrowych aktywów.

08.09.2024

Audyt fundacji rodzinnej – na czym polega i jaki jest jego cel?

Prawidłowość funkcjonowania fundacji rodzinnej powinna być cyklicznie weryfikowana przez niezależnych audytorów, którzy sprawdzają zgodność z prawem realizacji obowiązków ciążących na osobie prawnej. Kto może przeprowadzić audyt fundacji rodzinnej i na czym dokładnie on polega?

04.09.2024

KRS odmawia wpisu fundacji – co należy zrobić?

Aby móc funkcjonować, fundacja musi uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dopiero z tym momentem staje się pełnoprawnym uczestnikiem obrotu. W praktyce może jednak dojść do sytuacji, kiedy sąd rejestrowy odmówi wpisu fundacji do rejestru. Co zrobić w takiej sytuacji?

02.09.2024

Ustawa Kamilka: nowe obowiązki dla NGO-sów

15 sierpnia 2024 roku upłynął termin na wdrożenie w organizacjach, które mają do czynienia z małoletnimi całego szeregu procesów i procedur mającym zagwarantować najmłodszym uczestnikom przedsięwzięcia wzmożone standardy ochrony. Co dokładnie zmienia „Ustawa Kamilka” i jakie dokumenty należy opracować na potrzeby prowadzenia działalności z udziałem dzieci?

28.08.2024

Ile kosztuje założenie i prowadzenie fundacji rodzinnej?

Fundacja rodzinna stwarza atrakcyjne możliwości w zakresie planowania sukcesji oraz ochrony majątku rodzinnego. Z tego względu ten typ osoby prawnej cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. Przyjrzyjmy się bliżej, ile kosztuje założenie i funkcjonowanie fundacji rodzinnej?

20.08.2024

Kim jest fundator w fundacji rodzinnej i kto może nim zostać?

Fundacja rodzinna to stosunkowo nowy twór w polskim porządku prawnym. Jest osobą prawną, której zasadniczym celem jest gromadzenie i pomnażanie majątku rodzinnego oraz zapewnienie przejrzystych zasad sukcesji na kolejne pokolenia. Podmiotem o kluczowym znaczenie z punktu widzenia założenia fundacji, a także jej funkcjonowania – przynajmniej na początkowym etapie – jest fundator. Jakie zadania ma fundator w fundacji rodzinnej?