Blog Firmowy

Blog Firmowy

27.02.2024

Jakie PKD wybrać dla sklepu internetowego?

Polska Klasyfikacja Działalności, czyli PKD, to ustrukturyzowany system oznaczeń pozwalających na maksymalnie precyzyjne zidentyfikowanie rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę. Jest wykorzystywana do celów statystycznych, ale także w procesie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej – na potrzeby określenia profilu działalności firmy.

19.02.2024

Upoważnienie a pełnomocnictwo – czym się różnią?

W języku powszechnym terminów upoważnienie i pełnomocnictwo zwykle używa się zamiennie i są one odnoszone do możliwości podejmowania działania w imieniu innej osoby. W rzeczywistości obie instytucje więcej dzieli, niż łączy. Czym jest upoważnienie, a czym pełnomocnictwo?

19.02.2024

Likwidacja fundacji – jak przebiega proces likwidacji fundacji?

W Polsce w 2022 roku działało nieco ponad 100 tysięcy organizacji typu non-profit, choć z roku na rok statystyki te ulegają dosyć znacznym zmianom. Kiedy działalność takiego podmiotu okazuje się nierentowna lub traci uzasadnienie celowościowe, jego członkowie powinni podjąć decyzję o likwidacji fundacji. Jak wygląda likwidacja fundacji krok po kroku?

15.02.2024

Umowa dystrybucyjna – co warto o niej wiedzieć?

Dotarcie do jak największego segmentu klientów znacząco zwiększa szansę na sukces przedsiębiorstwa. Działanie rynkowe czy marketingowe na własną rękę nie zawsze przynoszą jednak zadowalające rezultaty. Rozwiązaniem tych problemów może być umowa dystrybucyjna. Co należy wiedzieć o umowie dystrybucyjnej. Kiedy jej zawarcie może prowadzić do naruszenia prawa i jak się od tego uchronić?

12.02.2024

Venture Studio – na czym polega jego działalność i jak je zbudować?

Nieustająca popularność startupów oraz zmieniające się otoczenie ekonomiczne powoduje, że pomysłodawcy poszukują coraz nowych sposobów wsparcia. Początki venture buildingu sięgają końca ubiegłego wieku, kiedy IdeaLab ze Stanów Zjednoczonych wspierało rozwój niemal stu biznesów, a wielu spośród nich wprowadziło na giełdę. Przyjrzyjmy się, na czym polega venture building i jak zbudować venture studio?

12.02.2024

Vesting udziałów w startupie – czym jest i na czym polega?

Startupy to model działalności gospodarczej, który bardzo często bazuje na wiedzy wykwalifikowanego personelu. Nie zawsze posiada jednak od razu na tyle duży kapitał, aby móc zaoferować kluczowym pracownikom atrakcyjne wynagrodzenie. Jednym z mechanizmów motywujących specjalistów do cięższej pracy i zaangażowania w biznes jest vesting udziałów lub akcji. Na czym polega to rozwiązanie?

12.02.2024

Likwidacja spółki cywilnej krok po kroku – co musisz wiedzieć?

Spółka cywilna jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej jaką mogą wybrać przedsiębiorcy. Jej nazwa jest może być myląca, ponieważ spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego, a tak naprawdę umową cywilnoprawną zawieraną między wspólnikami. Co dzieje się w sytuacji, kiedy wspólnicy tworzący spółkę cywilną podejmują decyzję o zakończeniu biznesu. Jak wygląda likwidacja spółki cywilnej krok po kroku?

09.02.2024

EBITDA – czym jest zysk EBITDA i jak go policzyć?

Wartość przedsiębiorstwa można wyrażać na wiele sposobów i przy użyciu różnego rodzaju wskaźników. Jednym z nich jest zysk EBITDA, którego popularność zaczęła się jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku i nadal przez wielu managerów jest uważany za jeden z głównych prognostyków powodzenia biznesu. Czym dokładnie jest zysk EBITDA i jak się go wylicza?

31.01.2024

Ile kosztuje założenie i prowadzenie spółki z o.o.?

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli chodzi o zwykłą jednoosobową działalność gospodarczą, większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z jakimi bieżącymi kosztami należy się liczyć. Skoro spółka z o.o. jest w Polsce najczęściej zakładaną spółką, to właśnie na jej przykładzie omówione zostaną poniżej koszty jej prowadzenia.