Czym jest spółka kapitałowa?
Spółka kapitałowa to rodzaj spółki, w której kluczowe znaczenie ma majątek, czyli kapitał. W odróżnieniu od spółek osobowych, spółka kapitałowa posiada osobowość prawną, zmienny kapitał i skład osobowy, oddziela majątek spółki od majątków wspólników, ogranicza odpowiedzialność za zobowiązania do spółki, prowadzi sprawy spółki pośrednio i różnicuje prawa i obowiązki wspólników względem spółki.
Rodzaje spółek kapitałowych
Spółka z o.o. jest spółką handlową, zaliczaną do grona spółek kapitałowych, która posiada osobowość prawną. Może być utworzona w każdym celu, który jest dopuszczalny prawnie przez jednego, bądź kilku wspólników będących zarówno osobami fizycznymi, osobami prawnymi (spółka z o.o. nie może być jednak zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o.) jak i jednostkami organizacyjnymi niebędącymi osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Kapitał zakładowy w spółce z o.o. dzieli się na udziały i powinien wynosić co najmniej 5000 zł. Spółka z o.o. powstaje z chwilą wpisu do KRS (wcześniej tj. pomiędzy zawarciem umowy spółki a wpisem spółki do rejestru, działa ona jako „spółka w organizacji”)
Spółka akcyjna jest spółką handlową, zaliczaną do grona spółek kapitałowych, która posiada osobowość prawną. Może być zawarta przez jedną lub więcej osób zarówno fizycznych jak i prawnych, z zastrzeżeniem, że nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej wynosi co najmniej 100 000 zł i dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej.
Prosta spółka akcyjna jest spółką handlową, zaliczaną do grona spółek kapitałowych, która posiada osobowość prawną. Do polskiego porządku prawnego została wprowadzona 1 lipca 2021 r. co czyni ją najmłodszą ze wszystkich spółek handlowych funkcjonujących w polskim systemie prawnym. Może być utworzona przez jedną, bądź kilka osób – będących zarówno osobami fizycznymi, osobami prawnymi (nie może być jednak zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z o.o.) jak i jednostkami organizacyjnymi niebędącymi osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną – w każdym celu, który jest dopuszczalny prawnie.
Spółki kapitałowe muszą przestrzegać prawa handlowego. Uzyskują one osobowość prawną po wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Mogą zaciągać zobowiązania, nabywać prawa, występować w sądzie jako strona, a za zobowiązania odpowiadają swoim majątkiem (kapitałem).
Rodzaje spółek kapitałowych – podsumowanie
Spółki kapitałowe |
Skrót |
spółka akcyjna |
S.A. lub SA |
prosta spółka akcyjna |
P.S.A. lub PSA |
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
sp. z o.o. lub spółka z o.o. |