Prawnik prawo autorskie
Jakiego rodzaju utwory są przedmiotem prawa autorskiego?
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotyczy ochrony prawnej utworów. Często powstaje pytanie czy każdy efekt prac człowieka podlega ochronie prawnoautorskiej. Takie pytanie zadają sobie w szczególności przedsiębiorcy, który odpowiedzialnie chcą podejść do tematu ochrony własności intelektualnej w swojej firmie.
Prawo autorskie chroni jedynie utwory. W rozumieniu prawa utwór to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Utworem w rozumieniu prawa autorskiego jest także jego nieukończona postać. Co ważne, ochrona przysługuje twórcy od momentu stworzenia utworu, bez konieczności spełniania dodatkowych formalności. Ochrona obowiązuje “z mocy prawa”. Nie trzeba więc składać żadnych wniosków np. do Urzędu Patentowego RP aby uzyskać ochronę swojego utworu.
Co nie jest utworem? Ustawa o prawie autorskim jasno wskazuje, że nie podlegają ochronie prawnoautorskiej odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.
Dodatkowo utworu nie stanowią:
- akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
- urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
- opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
- proste informacje prasowe.
Prawo autorskie wskazuje na szereg przykładów utworów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to zamknięty katalog rodzajów utworów podlegających ochronie. Są to jedynie przykłady. Do takich należą utwory:
- wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
- plastyczne;
- fotograficzne;
- lutnicze;
- wzornictwa przemysłowego;
- architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne
- muzyczne i słowno-muzyczne;
- sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
- audiowizualne (w tym filmowe).
Komu przysługuje prawo do utworu? Prawo autorskie zasadniczo przysługuje twórcy, czy osobie, która dany utwór stworzyła. Prawo autorskie zakłada, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.
Utwory pracownicze są szczególnym rodzajem utworów. Chodzi o utwory wykonane przez pracownika pozostającego w stosunku pracy (umowa o pracę) w ramach wykonywania swoich obowiązków pracowniczych. Wtedy zgodnie z prawem autorskim:
Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.