Blog Firmowy

Czym jest deep tech i jak może kształtować przyszłość?

⟨⟨ Powrót
co to jest deep tech

Deep tech jest pojęciem, o którym słyszymy coraz częściej.  Startupy deep techowe stanowią stosunkowo niewielki procent startupów w Polsce, jednakże sektor ten stale się powiększa, zarówno w Polsce jak i na świecie. Czym jest jednak deep tech sam w sobie?

Co to jest deep tech?

Deep tech jest pojęciem, o którym słyszymy coraz częściej.  Startupy deep techowe stanowią stosunkowo niewielki procent startupów w Polsce, jednakże sektor ten stale się powiększa, zarówno w Polsce jak i na świecie. Czym jest jednak deep tech sam w sobie? Określenie to nie posiada jasno określonej definicji, jednak najprościej odpowiedzieć na to pytanie odwołując się do postaci, która jako pierwsza użyła frazy deep tech.

Postacią tą jest Swati Chaturvedi i jest ona dyrektorem generalnym firmy inwestycyjnej Propel(X). Jej definicja określa, że deep tech to technologie chronione, przełomowe, unikatowe i trudne do odtworzenia. Startupy deep tech to firmy zajmujące się m. in. rozwojem sztucznej inteligencji (AI), poszukiwaniem nowatorskich materiałów lub wykorzystaniem dronów i robotów w życiu codziennym. W tej kwestii deep tech może dotyczyć wielu dziedzin nauki takich jak, biochemia, elektronika czy informatyka.

Czym startup deep tech różni się od innych startupów?

Bardzo specyficzne cechy startupów deep techowych sprawiają, że nie były one atrakcyjnymi partnerami biznesowymi dla funduszy VC. Działo się tak dlatego, że tego typu startupy wymagają bardzo dużych nakładów finansowych w porównaniu do innych firm działających poza deep techem, a ich wejście na rynek i jednoczesna komercjalizacja niekiedy bywa bardzo trudna i zajmuje nawet dwukrotnie więcej czasu niż w przypadku startupu zajmującego się dziedziną spoza deep techu. Innowacyjność wynalazków tworzonych przez takie przedsiębiorstwa skutkuje tym, że ich potencjalne osiągnięcia mogą mieć duży wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Czas realizacji danego przedsięwzięcia jest znacznie dłuższy ze względu na to, że przedmiotem prac jest technologia, która jest przełomowa i wymyśla się ją od początku.

Startupy deep tech mogą być dużą szansą dla rozwoju ludzkości jako całości jednak dla osób przy nich pracujących stanowią również ryzyko. Praca w bardzo specyficznej gałęzi technologicznej oznacza, że cel założony przez twórców może okazać się niemożliwy do osiągnięcia przy pomocy obecnie dostępnych narzędzi. Dodatkowo efekt prac może być niemożliwy lub bardzo trudny do skomercjalizowania, ponieważ na dane osiągnięcie może nie być popytu w danym czasie, a jest to ważna zmienna przy decyzji o tym czy w dany projekt warto inwestować. Przy innowacjach technologicznych trudno określić, czy popyt na nie istnieje czy też powstanie on dopiero w przeciągu kilku następnych miesięcy lub lat.

Obsługa prawna startupów deep-tech/high-tech Warszawa

Przy prowadzeniu startupu istotnym jest by posiadać odpowiednie zaplecze wiedzy, w postaci ekspertów oraz by nasze działania były nadzorowane przez prawnika, który posiada doświadczenie w zawieraniu umów IT. W przypadku startupu deep tech w szczególności należałoby zwrócić uwagę na aspekt prawny.

Z racji znacznie większych kwot finansowania i wydłużonego czasu wprowadzenia innowacji na rynek, znacznie lepiej być zabezpieczonym solidną umową z funduszem VC oraz innymi podmiotami, z którymi będziemy współpracować, ponieważ w przypadku tego rodzaju biznesu, kontrakty i umowy są zawierane na stosunkowo długi okres czasu w porównaniu do innych startupów. Takie długoterminowe umowy wiążą się z ryzykiem, a co za tym idzie, mogą być bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Pomoc wykwalifikowanego prawnika rozjaśni przedsiębiorcy niejasne zapisy znajdujące się w umowie i pozwoli na pełne zaangażowanie się w prace nad badaniem nowych technologii.

Kancelaria Prawna Linke Kulicki specjalizuje się w obsłudze prawnej podmiotów z branży nowoczesnych technologii high-tech oraz deep-tech.

Obsługa prawna startupów to jedna ze specjalizacji Kancelarii Linke Kulicki. Doświadczenie w tym zakresie zdobywaliśmy na długo przed tym, jak ta forma prowadzenia biznesu stała się popularna. Współpracowaliśmy już z ponad 500 podmiotami, oferując niezbędne wsparcie w zakresie prowadzenia biznesu na rynku internetowym i nowych technologii.